Sıkça Sorulan Sorular

Fabrikakur.com üzerinden satış işlemlerini gerçekleştiren tüm satıcı üyeler, ilgili mevzuat doğrultusunda vergi mükellefi yükümlülüklerini yerine getirmeli, bu doğrultuda gerekli mali belgeleri ve kayıtları oluşturmalı, bunları ilgililere ve alıcılara göndermeli, usulüne uygun ve doğru bir şekilde vergi beyanında bulunmalıdır.

Fabrikakur.com üzerinden alıcı ve satıcı arasında gerçekleştirilen tüm alım-satım işlemlerinde mali mevzuattan kaynaklanan sorumluluklar, ilgili işlemi gerçekleştiren üyelere aittir. Alıcı üyelerin gerçekleştirilen işlem ile ilgili ileride çıkabilecek uyuşmazlıklara karşı haklarını koruyabilmeleri ve tarafların mali mevzuattan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeleri amacıyla, alıcı üyelerin satıcı üyelerden, satış işlemine ilişkin olan ve satıcı tarafından alıcıya gönderilmesi gereken ilgili mali belgeleri talep etmesi tavsiye edilmektedir.

Fabrikakur.com, size yardımcı olabilecek olan firmayı en hızlı şekilde bulmanızı sağlayan Türkiye’nin en geniş firma rehberi ve hizmetleri sunan platformdur.

Fabrikakur.com'a kayıt olmak çok kolaydır. Firma ekle bölümünden size en uygun paketi seçip ardından bilgilerinizi girerek Fabrikakur.com 'a hemen güvenle kayıt olabilirsiniz.

Öncelikle üründe yaşadığınız problemle ilgili mutlaka satıcıyla irtibata geçin. Satıcı, satmış olduğu ürünle ilgili problem yaşamanız halinde size yardımcı olmakla yükümlüdür. Satıcıyla irtibatınız sonucunda üründe yaşadığınız problemin giderilememesi durumunda ürünü iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde iade sürecinizi başlatabilirsiniz. Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte satışı yapan firmaya göndermelisiniz, gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir. İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekir.

Ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

Müşterinin, 14 gün içinde mağazaya iade talebinde bulunduğu halde iadesi mümkün olmayan durumlar aşağıdaki gibidir:  

 • Alıcının isteğiyle kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler,
 • Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
 • Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri,
 • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler,
 • Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
 • Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.)

Satın alınan ürünlerin "Cayma Hakkı" dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün orijinal kutusunda ve içerisinde bulunan ambalajlara zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte hasarsız ve eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.

Satın alınan elektronik ürünlerde; sim kart  takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması, kurulum yapılması, sarf malzemesinin kullanılmış olması, koruyucu bantlarının çıkarılmış olması, aktivasyon yapılması ve kullanıcı yaratılması halinde  iade kabul edilememektedir.

Fotoğraf makinelerinde çekim yapılması halinde iade kabul edilememektedir.

Satın alınan yazılım ve/veya oyun CD'si ile beraber satılan ürün paketlerinin içindeki yazılım/oyun CD'sinin açılması halinde cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır.

Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır:

 • Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünler  iade alınamamaktadır.
 • Taşınabilir bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlar (Orijinal işletim sistemi kurulduktan sonra yani bilgisayarın kurulumu yapıldıktan sonra iade alınmayacaktır.)
 • Her türlü yazılım ve programlar.
 • DVD, VCD, CD ve kasetler.
 • Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b)
 • Telefon kontör siparişleri.

Uyuşmazlıkların Çözümü

Alıcılar, satın aldıkları ürünlerle ilgili şikâyetlerini, ürünlerin tedarikçisi olan mağazalara iletmek durumundadır. Fabrikakur.com, bu süreçte, sorunun çözülmesi için mümkün olan tüm desteği sağlayacaktır. Satılan ürüne ait sorumluluk bizzat mağazaya ait olacaktır. Buna rağmen sorunun çözülememesi halinde alıcılar, mağazalara karşı haklarını aramak için ürün bedeli 1.161,67 TL'ye kadar olan işlemlerle ilgili şikâyet ve itiraz konularında başvurularını, ürünü satın aldıkları veya ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne yapabilecektir. 

Ürün bedeli 1.161,67 TL'nin üzerinde olan işlemlerle ilgili şikâyet ve itiraz konularında başvurularını ise, ürünü satın aldıkları veya ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Tüketici mahkemesine yapabilecektir. 01.08.2003 tarihli ve 25186 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği'nin 5. Maddesinin üçüncü fıkrasında, Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 3.032,65 TL'dir.

Ürün arızalı / hasarlı / eksik / farklı ise;

Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi durumunda kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür. 

Kargo görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde kontrolünü sağlayarak teslim alabilirsiniz. 

Hasar tespit belgesini düzenletmezseniz üründeki sorunun mağaza veya kargo kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka tutanak tutturmalısınız. 

Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık olması durumunda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı düzenletmeniz gerekir. 

Tutanak tutturarak ürünü teslim almadan görevliye kapıda iade edebilirsiniz. Ürününüz eksik, arızalı, kusurlu, hasarlı veya belirtilenden farklı ise iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz. 

Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan üye girişi linki üzerinden, karşınıza çıkan ekrandaki şifremi unuttum linkine tıklayın. Bu ekranda e-posta adresinizi girdiğinizde, sistem size şifrenizi gönderecektir.

Sizin dışınızda oluşturulmuş üyelik, hak ihlali olabilecek kullanım ve uygun olmayan bilgilerin olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim kısmından bize ulaşarak bilgi verin.

Aradığınız ürünlere ulaşmak için; uygun kategorileri dolaşabilir, arama motorunu kullanarak arama yapabilir veya ürünler bölümünde aynı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Ürüne ait spesifik özellik ve kriterlere göre arama sonuçlarını daraltabilirsiniz. Bu özellik, aramanızda marka, garanti, model gibi kriterleri kullanmanızı sağlar.

Üyelik bilgilerinizi sayfanızdaki Hesabım kısmındaki Profil Düzenleme bölümünden değiştirebilirsiniz.

Fabrikakur.com kullanıcısı olarak, ürün satarken bu işlemin mutlaka yasal bir çerçeve içerisinde gerçekleşmesine dikkat etmelisiniz. Fabrikakur.com'da ürün listelemeden önce ürün sayfasında uyulması gereken kuralları öğrenmek, hangi ürünlerin listelenmesine izin verilmediğini ve alacağınız yükümlülükler hakkında bilgi sahibi olmak için lütfen Kullanıcı Sözleşmesini ve Satış Sözleşmesini okuyunuz.

Üyeliğinizin neden askıya alındığı hakkında detaylı bilgi almak için lütfen iletişim kısmından bize ulaşın.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. Fabrikakur.com | 2014-2019

Iyzico